Whistleblowing – máte více než 50 zaměstnanců?

Zákon o ochraně oznamovatelů a jeho vliv na český trh práce

Nový zákon o ochraně oznamovatelů začal platit v srpnu letošního roku a přináší důležité změny pro firmy s více než 50 zaměstnanci. Jeho cílem je zvýšit transparentnost a etické standardy v organizacích.

Co se skrývá za tímto novým zákonem a proč by měl zajímat právě vás?

 

Whistleblowing: Když se oznamuje nekalé jednání

Whistleblowing se týká situace, kdy zaměstnanec či jiná osoba v organizaci odhalí nějaké nepravosti, například korupci, porušení zákona nebo etických norem. Toto chování pak nahlásí, buď v rámci firmy, nebo mimo ni, třeba médiím nebo úřadům.

Zákon o ochraně oznamovatelů upravuje podávání a postup posuzování oznámení o možném protiprávním jednání a podmínky poskytování ochrany tomu, kdo oznámení učinil (oznamovatel).

Evropská směrnice a nový český zákon

V roce 2019 přijala Evropská unie směrnici o ochraně oznamovatelů, která má sjednotit právní rámec pro whistleblowing v členských zemích. Tato směrnice klade důraz na ochranu oznamovatelů před odvetou ze strany zaměstnavatele a zavádí povinnost, dle které musí mít organizace interní oznamovací systém.

Povinnost zavést vnitřní oznamovací systém (zkratka VOS) spočívá v pověření osoby, která se problematice whistleblowingu bude věnovat. Nemusí to být jen ředitel či zřizovatel, může se jednat o pověřenou osobu, která bude přijímat a prošetřovat důvodnost oznámení a posléze navrhovat opatření k nápravě.

Pomocí interního oznamovacího systému má být možné oznamovat vyjmenovaná protiprávní jednání. Systém musí být nastaven tak, aby chránil identitu oznamovatele. Pokud oznamovatelé nebudou mít v systém důvěru, společnostem to může způsobit nemalé obtíže.

Kdo je povinen: Zaměstnavatelé s 50 nebo více zaměstnanci

Zákon o ochraně oznamovatelů se týká především zaměstnavatelů, kteří mají alespoň 50 zaměstnanců. Mezi povinné subjekty patří také banky, pojišťovny, veřejné instituce a organizace v oblasti finančního trhu. Zákon je účinný od 1.srpna 2023, ale malé a střední firmy mají na zavedení čas do 15.prosince 2023 (zaměstnavatelé zaměstnávající mezi 50 a 249 zaměstnanci).